Rakstos

Drukāt

Kā vairot energoefektivitāti un maksāt mazāk par elektrību

.

SpuldzeJa elektrības rēķins šķiet par lielu, ir vērts izanalizēt savus un ģimenes paradumus – mainot tos, ikvienam ir iespēja ietaupīt.
 
Pieaugošā atkarība no enerģijas importa, energoresursu trūkums, kā arī nepieciešamība ierobežot klimata pārmaiņas ir problēmas, kuru risināšanai kā vērtīgu līdzekli Eiropas Savienība (ES) izvirzījusi energoefektivitātes paaugstināšanu. Ir pieņemta jauna energoefektivitātes direktīva, kuras īstenošana attiecas arī uz Latviju.
 
Arī katram no mums savā ģimenē, mājoklī ir iespējams kļūt energoefektīvākiem, tādēļ AS "Sadales tīkls" iedzīvotājiem atgādina dažas lietas, ko varam darīt efektīvāk.
 
Katru dienu mēs lietojam elektrību, īpaši nedomājot par tās patēriņu. Mēs pierodam pie sava dzīvesveida, pierodam pie naudas summas elektrības rēķina apmaksai. Vienlaikus ir daudz vienkāršu, šķietami pašsaprotamu lietu, kas palīdzētu elektroenerģiju izmantot efektīvāk, gatavojot ēst, mazgājot veļu un traukus, pašiem mazgājoties, izmantojot mājsaimniecības tehniku.
 
Piemēram, ledusskapī temperatūru vēlams noregulēt uz +5°C, savukārt saldētavā būs gana ar -18°C. Der iegaumēt, ka, izvēloties ledusskapī vēsāku vidi, +4°C, elektroenerģijas izmaksas par ledusskapi palielināsies par 10%. Ledusskapja energoefektivitāte būs zemāka, ja novietosiet to blakus tiešiem siltuma avotiem - plītij, radiatoriem, tiešiem saules stariem caur logu. Tāpat uz ledusskapjiem nedrīkst likt mikroviļņu krāsnis, tosterus vai mazās cepeškrāsniņas. Savukārt ēdienus ledusskapī vēlams glabāt noslēgtos traukos.
 
Zemākas temperatūras izvēle ir arī veids, kā energoefektīvi mazgāt veļu un traukus, jo tieši ūdens sildīšanai mazgāšanās procesā tiek patērēts visvairāk elektroenerģijas. Svarīgi ir gan veļas, gan trauku mazgājamās mašīnas maksimāli aizpildīt - dažu šķīvju vai pāris kreklu mazgāšana būs līdzvērtīga zemē nomestai naudai.
Daudziem no mums neatņemams rīta rituāls ir tase kafijas. Ja ūdeni kafijai vai tējai vārām elektriskajā kannā, ieteicams vārīt tik daudz ūdens, cik būs nepieciešams dzēriena pagatavošanai. Ja divu tasīšu vietā uzvārīsiet pilnu kannu, patērēsiet 4-5 reizes vairāk elektroenerģijas, nekā vajadzētu. Savukārt lielo ūdens sildītāju vajag novietot iespējami tuvāk ūdens izmantošanas vietai. Augstāko energoefektivitāti tas sniegs, ja temperatūra būs noregulēta uz 55-60°C.
 
Ja ir jāizdara izvēle starp mazgāšanos dušā vai vannā, der iegaumēt, ka mazgājoties katru dienu visu nedēļu dušā, iztērēsim aptuveni tikpat daudz ūdens kā vienā mazgāšanās reizē vannā. Protams, arī dušā energoefektīvi būs ūdeni tecināt tikai tad, kad tas nepieciešams. Līdzīgi arī, tīrot zobus, tekošs krāns nav nepieciešamas visu tīrīšanas laiku.
 
Monētas otra puse, sevišķi runājot par dušu, ir komforts – vai gribam un esam ar mieru savus ierastos paradumus mainīt, jo ir tik patīkami dušā mazgāties, ja ūdens strūkla virs galvas ir nepārtraukta. Tas jāizlemj katram pašam, vadoties pēc savām vēlmēm, iespējām un maciņa biezuma.
 
Gatavojot ēdienu, katliņi un pannas vienmēr jānosedz ar vākiem, pretējā gadījumā daļa elektroenerģijas tiks patērēta gaisa, nevis ēdiena sildīšanai. Svarīgi ir arī regulēt sildīšanas pakāpes – līdzko ūdens uzvārījies, jāpagriež uz zemāku pakāpi. Katla vai pannas izmēram jāatbilst sildvirsmas izmēram vai jābūt lielākam, bet ne mazākam, jo silst visa virsma. Ja katliņš būs mazāks, elektroenerģija, tiks "izkūpināta gaisā".
 
Lai efektīvāk izmantotu cepeškrāsni, gatavojot ēdienu to var izslēgt 10-15 minūtes pirms paredzētā laika. Cepeškrāsni nevajag virināt, bet sagaidīt, kad ēdiens gatavs. Savukārt, vārot kartupeļus, ar neliet pilnu katlu, bet tikai tik daudz ūdens, lai tas nosegtu kartupeļus.
 
Svarīgi būtu arī mainīt savus paradumus telpu vēdināšanā. Ja ierasts ir logus turēt nedaudz pavērtus, siltums no telpas izplūst, aukstums tajā iekļūst, taču gaisa apmaiņa nenotiek. Kā skaidro AS "Latvenergo" Energoefektivitātes centrā, efektīvāk ir telpas vēdināt, logu atverot plaši vaļā tikai tik ilgi, lai nepagūst atdzist grīda un mēbeļu virsma.
 
Ja iespējams, arī temperatūru telpās ir energoefektīvi regulēt atbilstoši situācijai. Daudzviet kā komforta temperatūra ir noteikti 20 līdz 22°C. Pametot mājokli, temperatūru ieteicams samazināt par dažiem grādiem. Arī vakarā dodoties pie miera, vēlams rīkoties līdzīgi, noregulējot 3-4°C zemāku temperatūru. Jāatceras, ka, samazinot temperatūru par vienu grādu, izmaksas apsildei konkrētajā laika posmā samazināsies par 5%.
 
Savu ieguldījumu energoefektīvākā dzīvesveidā var dot arī veco spuldžu nomaiņa pret ekonomiskajām vai LED spuldzēm. Šo spuldžu jaudas ir tik mazas, ka tās nav nepieciešams bieži ieslēgt.izslēgt – tas nedos būtisku ekonomiju.
 
Iespēja vairāk vai mazāk ietaupīt ietaupīt vai uzlabot savu dzīves telpu, nemaksājot par to vairāk, faktiski ir visiem, vien jāspēj mainīt savus paradumus.
 
Lai informētu iedzīvotājus par energoefektivitāti, AS „Sadales tīkls" ir sagatavojusi īpašu sadaļu uzņēmuma mājaslapā, kurā regulāri tiek papildināta informācija.
 
Papildu informācijai:
AS "Sadales tīkls"
E-pasts:
www.e-st.lv
www.sadalestikls.lv
twitter.com/sadalestikls
facebook.com/sadalestikls
Klientu serviss: 80 200 403
Bojājumu pieteikšana: 80 200 404
Share on Facebook Tweet