Sākušies mežaino kāpu biotopu atjaunošanas darbi
Pagātnē pārmērīga kāpu mežu izmantošana veicināja kāpu smiltāju pārvietošanos, tāpēc kāpas tika apmežotas, parastās priedes stādot ciešās rindās. Tagad šīs priedes ir blīvi saaugušas un neveselīgas, jo nesaņem pietiekami daudz saules gaismas, bet priežu skujas veido lielu nobiru slāni, kas apgrūtina jauno priedīšu iesēšanos.
Kāpēc tiek atjaunotas mežainās kāpas un kādi darbi tiks veikti?
Plānotie darbi vērsti uz aizsargājamā biotopa – mežainas piejūras kāpas – atjaunošanu un šā biotopa ekoloģiskā stāvokļa uzlabošanu, radot labvēlīgas dzīvotnes retām un aizsargājamām sugām. Uzdevums ir veicināt mežaudzes dabiskošanos, kuru raksturo dažādu dimensiju koki, lauces, dažādība zemsedzes augājā, neviendabīgums kokaudzes biezībā, reto sugu sastopamība. Lai atjaunotu mežainās kāpas: (1) tiks saglabāti iepriekšējās paaudzes koki un uzlaboti to augšanas apstākļi, tos atēnojot un ap tiem izcērtot jaunākos kokus, kas aug vecāko koku vainagā; (2) tiks saglabāti dobumaini koki, stumbeņi, sausokņi, kas ir īpaši svarīgi meža elementi un mājvietas dažādām kukaiņu un putnu sugām; (3) tiks saglabāti īpatnēji koki, kas ir ekoloģiski un ainaviski augstvērtīgi, kā arī tiks saglabātas pameža augu sugas, piemēram, kadiķi; (4) dažādos meža nogabalos tiks veikta blīvi saaugušo priežu retināšana dažādās intensitātēs; (5) tiks atjaunotas un veidotas lauces, atstājot vecos, bet izcērtot atsevišķus jaunākus kokus; (6) tiks retinātas jauno priežu audzes ar augstu biezību, atstājot atsevišķas dzīvotspējīgākās, resnākās un augstākās priedes vai to grupas; (7) tiks veidoti nelieli atklātas augsnes laukumi, jo vietām mežā ir pārāk biezs sūnu slānis, kas traucē augt dažādiem lakstaugiem, piemēram, smiltāja neļķei vai pļavas silpurenei, kā arī apgrūtina iesēties jaunajām priedītēm. Mežaino kāpu atjaunošanas un kopšanas pasākumi tiks veikti šajā ziemas sezonā ar meža kopšanai atbilstošu traktortehniku. Kopējā darbu teritorija, kurā saglabāsies neskartas mežaudzes, tiks veidotas lauces vai tiks samazināts koku apaugums par 30–50 %, ir vairāk nekā 200 ha.
Atvainojamies iedzīvotājiem par neērtībām, kas var rasties meža kopšanas laikā. Informējam, ka darbu veikšanas laikā var tik slēgtas kādas no dabas takām, kā arī tikt ierobežota dabas parka apmeklētāju pārvietošanās. Iespējami nelieli satiksmes ierobežojumi. Vēršam uzmanību, ka, veicot meža kopšanu, koki, kas tiks nocirsti, tiks sakrauti lielās kaudzēs un vēlāk tiks aizvesti.
A. Rudusāne
Foto - Agnese Jeniņa. Bildē attēlota meža zemsedze Lilastē, kur biotopa zemsedzē redzamas sūnu un ķērpju sugas, kā arī atvērta ainava un saulaina zemsedze, ko nenoēno priedes. Carnikavas piejūras mežos pārsvarā redzamā aina zemsedzē ir tikai nobirušās skujas un minimāls sūnu un ķērpju klājums.