Novadpētniecības centrs turpina apkopot novadnieku liecības par 1991.gada janvāra barikāžu laiku

.

Helmuts Aakis 9 8002021. gada janvārī aprit 30 gadu kopš dramatiskajiem notikumiem Rīgā, kad desmitiem tūkstoši cilvēku no visas Latvijas devās uz Rīgu ar smago tehniku, baļķu kaudzēm, būvmateriālu kravām un apņēmību aizstāvēt Trešās Atmodas pārmaiņu procesus un tik tikko atgūto valsts neatkarību. Godinot barikāžu aizstāvjus, 20.janvāra vakarā Carnikavā iedegsim piemiņas ugunskurus.

Viņi atsaucās Latvijas Tautas frontes un atjaunotās Latvijas Republikas varasiestāžu aicinājumam aizstāvēt valsts pārvaldes un infrastruktūras objektus no iespējama padomju bruņoto spēku mēģinājuma tos ieņemt ar spēku, kā tas 12. janvāra vakarā bija noticis pie Viļņas televīzijas torņa Lietuvā ar cilvēku upuriem. Līdzīgus uzbrukumus piedzīvoja arī Rīga, īpaši 20. janvārī, kad Īpašo uzdevumu milicijas vienības (OMON) kaujinieki uzbruka Latvijas Republikas Iekšlietu ministrijas ēkai Raiņa bulvārī. Kopumā astoņi cilvēki zaudēja dzīvības janvāra notikumos.

Taču, neraugoties uz to, barikāžu laiks pierādīja nevardarbīgās pretošanās spēku un nodemonstrēja visai pasaulei to, ka Latvijas tauta ir nelokāma savā gribā. Šo spēku nespēja nomākt arī dramatiskais Augusta puča mēģinājums, kura laikā ap Saeimas ēku joprojām atradās barikādes. Kā simbols vienības sajūtai barikāžu laikā kalpoja daudzie ugunskuri pie tām, ap kuriem dalībnieki dziedāja tautā populāras dziesmas un klausījās pārnēsājamos radioaparātus, jaunāko ziņu gaidās.

Arī mūsu novadnieki bija gan barikāžu būvētāju, aizstāvju un atbalstītāju rindās. Carnikavieši pieveda ar smiltīm piepildītu kolhoza smago tehniku, koordinēja barikāžu izvietošanas plānu, uzturēja sakarus, veica apsardzes, novērošanas, apgādes un citas funkcijas. Galvenās barikāžu laika atmiņu glabājošās institūcijas – 1991. gada barikāžu dalībnieku biedrības – sarakstos atrodami 62 barikāžu dalībnieki, kuri kā dzīvesvietu norādījuši Carnikavas novadu.

Pirms diviem gadiem aicinājām vēl neapzinātos barikāžu dalībniekus un aculieciniekus aizpildīt pieteikuma anketu atzinības piešķiršanai, un 2019. gada janvārī tos godināja svinīgā pasākumā tautas namā “Ozolaine” ar tā laika Latvijas Tautas frontes priekšsēdētāja Romualda Ražuka un barikāžu muzeja direktora Renāra Zaļā piedalīšanos. Taču dažas neskaidrības atmiņu stāstu un liecību lokā vēl palikušas, tāpēc aicinām visus neapzinātos barikāžu dalībniekus un šī laika aculieciniekus sazināties ar Carnikavas Novadpētniecības centru un dalīties ar saviem stāstiem, attēliem, priekšmetiem un citām liecībām par šo Latvijas vēsturē unikālo brīdi!

Lūdzam sazināties ar centra speciālistiem pa tālr. 29128086 vai rakstot uz e-pasta adresi vai . Lai gan šogad epidemioloģiskās situācijas dēļ netiksimies pie piemiņas ugunskura, esiet aicināti iedegt ugunskuru savas mājas pagalmā vai iedegt sveci un savu mājinieku lokā apspriest šo nozīmīgo laiku. Saglabāsim atmiņu kopā!

I.Dimdiņš

Foto: Smagā tehnika 1991.gada janvārī pie Ministru Padomes ēkas. Foto autors - Helmuts Āķis

Share on Facebook Tweet