Rakstos

Drukāt

VUGD atgādina: atrasties uz ledus ir bīstami!

.

LedusValsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atgādina ikvienam, ka ziemas periodā ielūzt ledū un noslīkst ne tikai makšķernieki, bet arī cilvēki, kas, piemēram, pastaigājas vai slidinās pa ledu. Tāpēc VUGD aicina iedzīvotājus nedoties uz ledus, jo tas ir bīstami un var apdraudēt cilvēka veselību un dzīvību!
Ik gadu ziemas periodā vairāki desmiti cilvēku ielūzt ledū un noslīkst. Šosezon – no 1. novembra līdz šī gada 14. februārim – VUGD no ūdenstilpēm izcēla 12 noslīkušus cilvēkus un izglāba septiņus cilvēkus uz ledus.

Vizuāli novērtēts ledus biezums ne vienmēr ir noteicošais faktors drošībai uz ledus, jo biežās laika apstākļu maiņas, mijoties salam ar atkusni, ledus izturību mazina. Jāņem vērā, ka ledus sega uz ūdenstilpēm neveidojas vienmērīgi, tā ir biezāka pie krastiem, bet ūdenstilpes vidū var būt plāna. Ledus būs plānāks arī vietās, kur ir straume, zemūdens avoti, pietekas, niedres, pie tiltu pārvadiem. Turklāt vietām sasnigusī sniega sega var veidot mānīgu priekšstatu par to, ka ledus ir pietiekami biezs, lai noturētu cilvēka svaru.

Ja gadās ielūzt ledū:
• skaļi jāsauc palīgā;
• jācenšas nomierināties un stabilizēt elpošanu.
Savukārt tiem, kuri pamana ielūzušo, nekavējoties jāzvana uz 112. Lai palīdzētu, ielūzušajam jātuvojas rāpus vai līšus, nesasniedzot ielūzuma vietu. Ielūzušajam no apmēram 2–5 metru attāluma jāpamet aukla, sasieti apģērba gabali, garš koks vai kāds cits priekšmets. Ja glābēji ir vairāki, vienam no otra jāatrodas 2–3 m attālumā;
• izvelkot cietušo uz ledus vai pašam izkļūstot uz ledus, rāpus vai līšus jāvirzās prom no bīstamās vietas līdz krastam.
 
Zemledus makšķerniekiem ieteicams ņemt līdzi palīglīdzekļus – ledus irbuļus vai āķus, ar kuru palīdzību var ieķerties ledū un tādējādi izvilkt sevi ārā. Šādus irbuļus vai āķus katrs var uztaisīt arī pats, piemēram, no koka gabala un naglām. Ieteicams ģērbt speciālo makšķernieka tērpu, kuram ir peldfunkcija, vai glābšanas vesti, kas pēc ielūšanas ledū noturēs virs ūdens.

VUGD aicina neriskēt ar savu veselību un dzīvību, kā arī nebūt vienaldzīgiem un aizrādīt, ja redzat, ka bērni vai pusaudži slidinās pa nedrošo ledu. Brīdiniet viņus par bīstamību, bet, ja pamanāt, ka cilvēki ir aizgājuši pārāk tālu no krasta un var rasties problēmas atgriezties krastā, kā arī ja cilvēks jau ir ielūzis ledū, nekavējoties zvaniet 112.

VUGD
Share on Facebook Tweet