Rakstos

Drukāt

Ummja ezerā Piejūras dabas parkā peldēties drīkstēs vasaras beigās

.

Dortmana lobelijaLai aizsargātu reto un īpaši aizsargājamo ūdensaugu, Dortmaņa lobēliju, no 1. jūnija līdz 15. augustam ir noteikts liegums peldēties Piejūras dabas parkā esošajā Ummja ezerā.

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) aicina šajā laikā Ummja ezera krastus izmantot tikai pastaigām un saules peldēm, bet atpūtai uz ūdens un pie tā izvēlēties citu ūdenstilpni tuvākajā apkārtnē. Pie ezera DAP speciālisti ir izvietojuši informatīvās zīmes un arī mutiski informē pie ezera satiktos atpūtniekus.

Ummja ezers ir tikai viens no dažiem Latvijā vēl atlikušajiem dzidra ūdens ezeriem, un tajā aug tikai šādos ezeros sastopams augs Dortmaņa lobēlija – vienīgā Latvijā sastopamā lobēliju dzimtas suga, kas ir ļoti reta un tādēļ īpaši aizsargājama. Pēdējo 100 gadu laikā ezeru aizaugšanas un ūdens piesārņošanas dēļ šis augs izzudis jau vairāk nekā 20 Latvijas ezeros.

Šī mazā, trauslā puķīte ir pielāgojusies dzīvei ūdenī. Tā sakņojas ezera dibenā pavisam nelielā dziļumā, tāpēc pārsvarā sastopama ezera piekrastē. Jūlijā tā paceļ virs ūdens 40–70 cm garu stublāju un zied ar baltiem ziediem, nobriedinot sēklas virs ūdens. Dortmaņa lobēlijas lielākais drauds ir ezera ūdens piesārņošana ar organiskas izscelsmes piesārņojumu, kas pārsvarā ūdenstilpēs pārsvarā nonāk tieši lielā peldētāju skaita dēļ.

Tāpēc, lai netraucētu šī trauslā un neparastā auga ziedēšanu, jau divpadsmito gadu ir spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 204 "Dabas parka "Piejūra" individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi", kuros noteikts aizliegums peldēties un atrasties ar laivu Ummja ezerā no 1. jūnija līdz 15. augustam. Tā vietā atpūtai ūdenī DAP iesaka izmantot, piemēram, Lilastes ezeru, Dzirnezeru, Pulksteņezeru, Kadagas ezeru, Lielo un Mazo Baltezeru, Rīgas jūras līča pludmales un Gaujas krastus.

DAP vides inspektori un pašvaldības darbinieki, uzraugot normatīvo aktu ievērošanu īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, tāpat kā katru gadu, kontrolēs arī iepriekš minēto ierobežojumu ievērošanu Ummja ezera apkārtnē.

M. Rēna, DAP speciāliste

Share on Facebook Tweet