Rakstos

Drukāt

Dzirnezerā ielaisti 17 000 stikla zušu mazuļu

.

Plicija zuteni 800Lai sekmētu zušu skaita pieaugumu un veicinātu dabas resursu ilgtspējīgu izmantošanu, zinātniskā institūta "BIOR" Zivju resursu departamenta pētnieki 8.maijā vairākās ūdenstilpēs Latvijā ielaida stikla zušu mazuļus, to skaitā Carnikavas novada Dzirnezerā - 17 300.
 
Zušu krājumu papildināšana Latvijas ezeros un upēs tiek veikta saskaņā ar Latvijas Nacionālo zušu krājumu pārvaldības plānu 2017.-2020. gadam un Zivju resursu mākslīgā atražošanas plānu 2017.-2020. gadam, un tā atbilst Eiropas Savienības plāniem atjaunot zuša krājumus Eiropā, tāpēc tiek segta no Eiropas Jūrlietu un zivsaimniecības fonda (EJZF) līdzekļiem.
 
Stikla zušu mazuļi uz Latviju atceļojuši no Lielbritānijas. Uzreiz pēc saņemšanas Doles zivjaudzētavā veikta sūtījuma inventarizācija, un pēc tam apmēram viens miljons piecdesmit tūkstoši zušu tika nogādāti Vidzemes, Zemgales un Pierīgas upēs un ezeros.
 
Zušu mazuļi ar īpaši smalka tīkla murdiem noķerti Anglijas upju grīvās, kurp viņi devušies no Sargasu jūras, kas ir zušu nārsta vieta. Zušu mazuļi ir ap 7 centimetrus gari. Dabiskā veidā līdz Latvijai zušu mazuļi nonāk jau krietni paaugušies. Vairāk nekā 6000 kilometru tālajā ceļā tos apdraud dažādi faktori, tādēļ Latviju sasniedz vien neliels skaits.
 
Sikla zusu mazuli 1200
 
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta BIOR pētnieki uzsver, ka zušu ielaišana Latvijas ūdenstilpēs tiek veikta, lai saglabātu zušu sugu mūsu valstī, nevis lai papildinātu zvejas un makšķerēšanas resursus. Zutis ir aizsargājama suga, un pēdējās desmitgadēs tās īpatņu skaits ir būtiski samazinājies visā Eiropā. Zušu mazuļi tiek ielaisti tikai tajās ūdenstilpēs, kurās nav šķēršļu to ceļam uz nārsta vietu Sargasu jūrā. Hidroelektrostaciju dambji zušiem lielākoties ir nepārvarams šķērslis.
 
Zušu mazuļi pēc ielaišanas ūdenstilpnēs centīsies virzīties augšup pa straumi un uzturēties seklākās un akmeņainās vietās, kur ir iespējams paslēpties. Gada laikā tie paaugsies līdz 15 centimetriem. Makšķernieki šos zušus varēs pamanīt apmēram pēc 5 gadiem, kad tie sasniegs 30 – 40 cm garumu, taču tos drīkstēs ķert tikai tad, kad tie sasniegs 50 centimetru garumu. Tēviņi šajā vecumā jau ir gatavi doties uz nārstu Sargasu jūrā, taču mātītes aug pat līdz 20 gadiem.
 
Zinātniskā institūta BIOR pētnieku kontrolzvejas dati apliecina, ka, īstenojot šādu projektu, iespējams garantēt zušu skaita pieaugumu Latvijas ūdenstilpēs.
 
Stikla zušu izplatīšanu turpinās arī 2018. un 2019. gadā, kad tie tiks izlaisti citās Latvijas ūdenstilpēs, kur zušiem nav šķēršļu migrācijai uz jūru.
 
Latvijai piegādāti stikla zušu mazuļi kopumā izmaksājuši 231 000 eiro, un šo summu pilnībā sedz EJZF.
 
Vēl bez Dzirnezera Vidzemē stikla zušu mazuļi ielaisti Burtnieku, Dūņezerā un Lilastes ezeros, Limbažu Lielezerā, Gaujā pie Virešiem, Līgatnes, Valmieras, Cēsīm un Siguldas, Pēterupē pie Bīriņiem, Vitrupē, Svētupē, Salacā pie Salacgrīvas. Zemgalē – Lielupē pie Jelgavas, Kalnciema, Mežotnes, Staļģenes un Slokas , Mēmelē, Iecavas upē un Babītes ezerā.
 
I.Bērziņa,
zinātniskā institūta BIOR sabiedrisko attiecību vadītāja
Share on Facebook Tweet