Rakstos

Drukāt

„Satiec savu meistaru” Carnikavā un citur Latvijā

.

Andreja Pumpura Lielvārdes muzejs 800No 1. līdz 3. aprīlim visā Latvijā notiks pasākums "Satiec savu meistaru!". Vairāk nekā 150 vietās mācekļus pie sevis aicinās tautas lietišķās mākslas meistari, stāstnieki, teicēji un muzikanti. Piedalās arī Carnikavas tautas lietišķās mākslas studija "Auseklītis", aicinot uz lekciju "Vidzemes šatiera segas – vēsture, tradīcijas, mūsdienas", kas notiks 2. aprīlī plkst. 13.00-15.00 tautas namā "Ozolaine".
 
Pēc lekcijas notiks praktiska nodarbība – individuāla šatieru paraugu veidošana ar uztinumu palīdzību no dažādām dzijām. Nepieciešamie materiāli būs sarūpēti, un dalībnieki varēs tos izmantot.
 
Lekcijas vēsturiskā daļa pamatota Latvijas etnogrāfiskā brīvdabas muzeja un Pieminekļu valdes fondu un arhīvu materiālos. Ieeja pasākumā ir bez maksas.
 
SSM 2016 logo ar tekstu
 
Šogad pasākumā "Satiec savu meistaru!" īpaši liels skaits dalībnieku pievērsušies tautastērpu darināšanai, iespējams, to rosinājis Latvijas Nacionālā kultūras centra īstenotais projekts „Katram savu tautastērpu".
 
Populārākā darbnīca joprojām ir aušana – jostu, brunču audumu aušana. To varēs apgūt gandrīz 80 norises vietās. Tautastērpu kreklu izšūšanu mācīs Ciemupē, Smiltenē un Talsu novada Spārē. Berga Bazārā Rīgā būs unikāla iespēja apskatīt vairākus arheoloģisko tērpu atdarinājumus un apgūt iemaņas arheoloģiskā krekla sašūšanā, kuram visas vīles tiek šūtas ar rokām.
 
Pasākuma ietvaros vairākās Latvijas vietās varēs mācīties tradicionālo ēdienu gatavošanu – piemēram, Alsungā, Nīcā un Ugālē apgūt kurzemnieku, bet Dagdā, Daugavpilī, Kārsavā, Medņevā un Viļānos – latgaliešu virtuves noslēpumus.
 
Gan Ādažu kultūras centrā, gan Rīgas KTMC „Ritums" jaunās māmiņas un vecāki ar bērniem varēs mācīties šūpuļdziesmas. Savukārt Latviešu Folkloras krātuve piedāvā arī iespēju meklēt savus radiniekus folkloras vācēju pierakstos.
 
Projekta „Satiec savu meistaru!" būtība ir vēstīt plašākai sabiedrībai par nemateriālā kultūras mantojuma saglabāšanu un pārmantošanu, kā arī meistariem, viņu zināšanām un prasmēm. "Satiec savu meistaru! 2016" rīko Latvijas Nacionālais kultūras centrs sadarbībā ar Latvijas novadu un pilsētu pašvaldībām.
 
Informācija par meistariem un norisēm ŠEIT.
 
Informācija par Eiropas amatu prasmju dienām ŠEIT.
 
Inga Bika,
Latvijas Nacionālais kultūras centrs
 
 
 
 
Share on Facebook Tweet