Rakstos

Drukāt

Šodien stājas spēkā jaunie "Sadales tīkla" elektrības piegādes tarifi

.

ST Tarifu infografika LVŠodien, 1.augustā,  stājas spēkā jaunie AS Sadales tīkls tarifi elektroenerģijas sadales pakalpojuma komponentei maksājumos par patērēto elektroenerģiju, kas paredz fiksētas abonenta maksas ieviešanu visiem elektroenerģijas patērētājiem.  
 
Tie skars ikvienu Latvijas iedzīvotāju, uzņēmumus un pašvaldību iestādes, tāpēc AS "Sadales tīkls" (ST) skaidro klientiem pārmaiņu būtību un sniedz noderīgus padomus.
 
Līdz šim iedzīvotāji maksāja par katras patērētās elektrības kilovatstundas piegādi, bet jaunajā – līdzsvarotajā tarifā iedzīvotajiem līdzšinējā pakalpojuma cena par elektrības piegādi veidosies no 2 daļām: fiksētas ikmēneša maksas par pieslēguma nodrošināšanu un maksas par elektrības piegādi atbilstoši patērētajām kilovatstundām (sk. INFOGRAFIKU).
 
Mājsaimniecībām tiks pazemināta maksa par elektrības piegādi, un tas lielākajai daļai iedzīvotāju kompensēs jaunieviesto fiksēto maksu par elektrības pieslēguma nodrošināšanu.
 
Ieviešot līdzsvarotos elektrības sadales tarifus, tiks nodrošināts taisnīguma princips elektrības piegādes maksai visām mājsaimniecībām – sākot ar 1. augustu, tiem, kas tērē elektrību, vairs nebūs jāmaksā arī par tiem, kas elektrību netērē, bet kuriem tik un tā ir jānodrošina pieslēgums, nepārtraukta elektrības piegāde un skaitītāju apkalpošana.
 
Paredzēts, ka pirmos elektrības rēķinus no elektrības tirgotājiem saskaņā ar Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas apstiprinātajiem tarifiem iedzīvotāji saņems septembra sākumā.
 
Daļa iedzīvotāju maldīgi sapratuši, ka fiksētās ikmēneša maksas ieviešana automātiski nozīmēs elektrības gala rēķina pieaugumu par, piemēram, 1,50 (ietverot PVN), mājsaimniecībām vienfāzes pieslēgumos. Taču jaunā tarifu struktūra ir veidota tā, lai samazinātā maksa par elektrības piegādi pie vidēja elektrības patēriņa faktiski kompensētu fiksēto ikmēneša maksu par pieslēgumu un negatīvi neietekmētu lietotāju. Minētais 1,50 eiro pieaugums ir sagaidāms tiem pieslēgumiem, kuros elektrība netiek patērēta (šobrīd aptuveni 120 000 klientu objektu ir tā dēvētie "nulles" un ļoti zema patēriņa pieslēgumi, un puse no šiem objektiem ir dzīvokļi pilsētās).
 
Lai klienti varētu uzzināt elektrības rēķina izmaiņas, stājoties spēkā līdzsvarotajiem tarifiem, AS "Sadales tīkls" iedzīvotāju ērtībām ir izstrādājusi informatīvu tarifu salīdzināšanas kalkulatoru. Ar tā palīdzību var ātri un ērti noskaidrot elektrības rēķina izmaiņas. Kalkulatoram ir pievienota paskaidrojoša instrukcija, lai ātri vien soli pa solim nonāktu pie salīdzinošā rezultāta. 
 
Augusta elektrības rēķinos, ko patērētāji saņems septembra sākumā, rēķina izmaiņas būs atkarīgas no ikmēneša elektrības patēriņa un pieslēguma veida.
 
Piemēram, mājsaimniecībām vienfāzes pieslēgumos pie salīdzinoši maza elektrības patēriņa – 85 kilovatstundas (kWh) mēnesī – kopējais rēķins pieaugs par 0,23 eiro (ietverot PVN), bet pie 115 kWh patēriņa mēnesī gala rēķins samazināsies par 0,21 eiro. Mājsaimniecībām trīsfāžu pieslēgumos fiksētā ikmēneša maksa būs atkarīga no pieslēguma jaudas. Piemēram, 20 ampēru trīsfāžu pieslēgumos ar salīdzinoši mazu elektrības patēriņu – 100 kWh mēnesī – kopējais rēķins pieaugs par 3,35 eiro, bet ar patēriņu 400 kWh mēnesī gala rēķins samazināsies par 1,13 eiro.
 
Saprotot, ka ne katram iedzīvotājam ir vienkārši izprast elektroenerģijas pieslēgumu jaudu dažādos tehniskos parametrus, kā arī to, ka situācija katrā mājsaimniecībā var būt ļoti atšķirīga, gada laikā – no 1. augusta līdz 2017. gada 31. jūlijam – ikvienai mājsaimniecībai, kura būs mainījusi sava pieslēguma parametrus uz zemākiem, taču konstatēs, ka samazinātā jauda neļauj vienlaicīgi darbināt ikdienā lietojamās elektroierīces, jo bieži tiek "izsisti korķi", tiks nodrošināta iespēja vienu reizi bez maksas atkal palielināt elektrotīkla pieslēguma jaudu iepriekšējās jaudas robežās. Pieslēguma jaudas samazināšana arī turpmāk būs bez maksas.
 
Jaunie sadales tarifi, saskaņā ar kuriem klienti norēķināsies atbilstoši sava pieslēguma jaudai un elektrības patēriņam, segs elektrotīkla uzturēšanas un atjaunošanas izmaksas. Ilgtspējīga elektroapgādes tīkla attīstības minimālā prasība ir to modernizēt atbilstoši klientu vajadzībām un pieprasījumam un katru gadu pilnībā atjaunot vismaz 2% no elektrotīkla apjoma. Latvijā kopumā elektrolīniju kopgarums ir ap 95 tūkst. km, un ik gadu nepieciešams rekonstruēt un atjaunot elektrolīnijas vidēji 1600 km garumā. Tas ir minimālais apjoms, kuru uzņēmuma speciālisti ir novērtējuši kā kompromisa variantu starp iedzīvotāju un uzņēmumu maksātspēju un objektīvu nepieciešamību elektrotīkla atjaunošanā, lai turpinātu uzlabot klientu elektroapgādes drošumu un kvalitāti, līdz 2024. gadam sasniedzot ES vidējo līmeni.
 
Visa informācija par AS "Sadales tīkls" līdzsvarotajiem tarifiem ir pieejama uzņēmuma mājaslapā www.sadalestikls.lv
 
Tatjana Smirnova,
AS "Sadales tīkls"
komunikācijas speciāliste
Tālr. 67728823
Share on Facebook Tweet